Yazılım, günümüzde birçok teknoloji alanında sıralı ve düzenli kod komutlarıyla yazılan teknolojinin bütün sanal işlemleri ve bazı donanımsal işlemlerde kullanılan teknoloji biliminin olmazsa olmazıdır.

Yazılım, günümüzde birçok teknoloji alanında sıralı ve düzenli kod komutlarıyla yazılan teknolojinin bütün sanal işlemleri ve bazı donanımsal işlemlerde kullanılan teknoloji biliminin olmazsa olmazıdır. Yazılım kendi içinde birkaç farklı alana ayrılır. Bunun sebebi birden çok yazılım dilinin birden çok yazılım görevi gördüğü için farklılık göstermesidir. Örneğin Web tasarım, Uygulama programlama ve Oyun programlama gibi alanlara bölünmektedir. “Tabi farklı alanları da bulunmaktadır. Bunlar en popüler ve en bilinenleridir.

Web tasarım

Web tabanlı olan bütün faktörleri içerisinde bulunduran, çok gelişmiş ara yüz dilleri ve yazılım dilleriyle kodlanan bir platformdur. En büyük örneğini web site ile gösterebiliriz. İnternette gördüğümüz bütün web site ve tarayıcılarda bulunan bilgi, site ve uygulamaların birçoğu web tabanlıdır.

Web Tasarım da kullanılan diller ve arayüzler

Web tabanlı olan birçok yazılım platformu genellikle ara yüz olarak Html ve Css’ i tercih eder. Yazılım dili olarak ise başta JavaScript olmak üzere Php, Ruby, Bootstrap ve .Net’i (dat net) kullanılır. Bu diller arasında en çok kullanılanı ve en gelişmiş olanı şu an JavaScript’dir (JS) diyebilirim.

Uygulama programlama

uygulama

Telefonlarımız da, bilgisayarlarımız da vb. cihazlar da gördüğümüz uygulamaların yapımı için kullanılıyor. Uygulama Programlama genellikle Android, İOS, Mec, Windows ve Linux gibi işletim sisteminde tercih ediliyor. Ayrıca işletim sistemleri içeresinde ki bütün uygulamaların yapımı ve derlenmesini yapmaktadır.

Uygulama programla DA KULLANILAN DİLLER VE ARAYÜZLER

Bu platform da ara yüz olarak genellikle Html ve Css’i kullanıyoruz. Yazılım dilli olarak, C++, C, C#, Java, Swift ve JavaScript kullanılmaktadır. Bu dillerinde kendi içerisinde özel olarak mobil uygulama yapması için farklı ve kendine has özelliklere sahiptirler. Ayrıca bu dillerin hepsi farklı işletim sisteminde kullanılmaktadır. Örneğin Java genellikle Android için kullanılmaktadır. Swift İOS ve C# da Windows gibi işletim sistemlerinde mobil ve bilgisayar uygulaması yapmak için kullanılmaktadır.

Oyun programlama

game

Oyunlar günümüzde çok rağbet gören bir yazılım ve teknoloji harikası diyebiliriz. Oyun yapmak için aslında bildiklerimiz çok önemli. Ne kadar iyi biliyor isek oyunun boyutu değişir. Örnek vermek gerekirse, eğer başlangıç seviyesi biliyorsak 2 boyutlu, orta derece biliyorsak 3 boyutlu veya çok iyi biliyorsak 5 boyutlu gibi iyi grafikli ve iyi derlenmiş bir oyun yapmış oluruz.

Oyun PROGRAMLA DA KULLANILAN DİLLER VE ARAYÜZLER

Oyun programlamada diğer platformlara göre farklı olarak birde oyun motorları bulunmaktadır. Bu oyun motorları sayesinden oyun yapım süreci kolaylaşır. Günümüzde ki en çok kullanılan oyun motorları Unreal Engin ve Unity’dir. Bu motorlar genellikle JavaScript, C++ ve C#’ı destekliyor. Ayrıca Unreal Engin’in kendinin oluşturduğu bir oyun yapma dili de vardır. Blue Print adlı bu dil kendi içinde kolay ve çözmesi basit bir dildir. Diğer yazılım dillerine pek benzememektedir.


İşte gördüğünüz gibi yazılım günümüzde en çok gördüğümüz sanal işlemleri yapıyor ve geliştiriyor. Tabi sadece bu kadar küçük değil. Sanal ortamda gördüğümüz hemen hemen her şeyi yapmasıyla yetmiyor. Bütün bilişim alanlarında kendinden söz ettirmekte. Birçok yazılımcının geleceğin bütün teknolojisinin yazılımda olduğunu söylüyor. Çünkü yazılım geleceği kodlayan, geliştirilebilir büyük bir mühendislik harikasıdır. Aman dikkat edin doğru kodlayın da başımıza bela olmasın… 🙂

Yazılım Hakkında ki düşüncelerinizi yorum kısmından bizle paylaşmayı unutmayın…

Bir Cevap Yazın

İçindekiler

5/5

Kategoriler

Shopping Cart
Sohbeti Başlat
Destek mi gerekli?
Hoş Geldiniz,
Nasıl yardımcı olabiliriz?
- Hemen Tasarım -
%d blogcu bunu beğendi: