Wiki sitesi, internet kullanıcıların kendi bilgi ve birikimlerini paylaştıkları, paylaşılan bilgiler linkler ile desteklendiği çevrimiçi bir platformudur. Web Ağının en büyük amaçlarından biri bilgi paylaşımıdır. Webte bunu en iyi yapan sitelerden biri wiki sitesidir. Aslında wiki, benzetmek gerekirse insanların bilgi ve birikimlerinin toplandığı bir kütüphaneye benzer. Yani kısacası insanların web üzerinde istediği gibi düzenleme yapabileceği bilgiler topluluğudur. Wiki sitesine örnek verme gerekirse en iyi örnek Wikipedia olacaktır.

Wiki Kelimesi Ne Demek? Nereden Gelmekte?

Wiki kelimesi İnglizicede “What i Know is” (WiKi) kelimesinden gelmekte. Bu kelimenin Türkçesi “benim bildiğim kadarıyla” demektir. Aynı zamanda Hawaii dilinde “hızlı” manasına gelen wikiwiki sözcüğünden de gelmektedir.

Wiki’nin Faydaları Nelerdir?

Wikiler oldukça kolay güncellenebilen web sitelerdir. Wiki sitelerinin en büyük katkısı, bilgiye erişim, bilgiyi biçimlendirme, düzeltme ve ekleme gibi işlemler oldukça hızlı olacaktır. Çok fazla web siteye ve kaynağa ulaşabildiği içinde doğru bilgiye varmak çok daha kolay olacaktır. Wikiler artık günümüzün sanal ansiklopedileridir. Çok büyük bir kaynağa sahip oldukları gibi sık sık düzenlenmesi oldukça güncel olmasını sağlamaktır.

Wikilerin Bilgileri Doğru mu?

Aslında başta da söylediğimiz gibi wikilerin bilgilerini hep profesyoneller yazmıyor. Yani her yazı konunun uzmanın yazdığı bir yazı değil. Ancak şöyle bir etken var ki bu yazıların düzenlenmeleri wiki sitelerinin yöneticileri tarafından incelenmektedir. Ayrıca bir yazıya çok fazla katkı sağlanıyor. Çok defa güncelleniyor. Emin olabiliriz ki orda ki bilgiler doğru. Öncellikle bir çok wiki sitesi kaynaklarını somut olarak belirtiyor. Bu kaynaklarda gerçekten güvenilir kitap, dergi, akademik çalışmalar veya bir üniversitenin bilimsel deneyi gibi kanıtlanabilir kaynaklardır. Bu nedenle wiki sitelerinin bilgilerine güvenmek bu sitelerden araştırma yapmak bizim için yararlı olacaktır.

Wiki Sitelerinin tasarımlarının hepsi wikipedia gibi mi?

Aslında böyle bir zorunluluk elbette ki yok. Wiki sitelerinin en bilineni Wikipedia’dır. Wikipedia’nın tasarımını hepimiz biliriz. Oldukça sade ve basit bir tasarıma sahip. Ancak bu bir zorunluluk değil. İsterseniz daha spesifik bir tasarım oluşturabilirsiniz. Hata size bir örnek verelim. Ubuntu… Ubuntu daha spesifik bir tasarıma sahiptir. İnceleyebilirsiniz…

Wikilerin Bazı Özellikleri;

  • Wikiler alfabe ve kategoriler kullanarak konuları ayırırlar. Bu özellikte ansiklopedilerin özelliklerinden biridir.
  • Web ağında bilgilere en çok blog, forum ve wiki sitelerinde bulabilirisiniz. Blog sitelerinin bilgilerini sahipleri üretir. Wiki sitelerinde ise internet kullanıcılıları bu görevi üstlenirler. Forum sitelerinde de bilgileri kullanıcılar ekler ancak bilgiler güncellenemez.
  • Wiki sitesi bilgileri din, dil, ırk, idoloji gözetmeksizin verir. Tarafsızlık ilkesi vardır.
  • Diğer platformlara kıyasen yanlış bilgilerin bulunma olasılığı daha düşüktür.
  • Yalın bilgi verilmeye çalışılır.
  • Wiki siteleri gönüllük esasıyla çalışırlar ve bağışlarla ayakta kalırlar. Bu nedenle wiki sitelerinde reklam bulunmaz. Ayrıca bundan dolayı da site tasarımları sadedir.
Anasayfa » Wiki Sitesi Nedir?
Genel Bakış
Özet

Kendi Wiki Sitemizi Nasıl Kurabiliriz? 

Hazır Wiki Sistemleri ile kendi wiki sitenizi kurabilirsiniz. Bazı Wiki Sistemleri: MediaWiki, DokuWiki, Rastgelelik Wiki, MirhazeWiki, WPWiki, Hemen Tasarım Wiki vb.

Bir Cevap Yazın

İçindekiler

5/5

Kategoriler

Shopping Cart
Sohbeti Başlat
Destek mi gerekli?
Hoş Geldiniz,
Nasıl yardımcı olabiliriz?
- Hemen Tasarım -
%d blogcu bunu beğendi: