Hosting Nedir?

hosting

Hostingi basit bir şekilde anlatmak istiyorum. Mesela bir mağazamız olsun, mağazamızın ürünleri olsun, bir kısmını vitrinlerde sergileriz diğer kısmını depoda saklarız değil mi? İşte burada hostingimiz bizim depomuz oluyor. Hostingin Türkçesi Barındırma demek. Adından da belli olduğu gibi bilgiyi, veriyi barındırmak korumak anlamına geliyor. Biz bir web site kurarken tüm verileri ve bilgileri koruyamıyoruz. Koruyabilmek için çok iyi belki süper bilgisayarlara ihtiyaç duyulabiliyor. İşte bunu süper bilgisayarlarla yapmak yerine 7/24 her zaman ulaşabileceğimiz hosting ile yapmaktayız. Hostingler olmasa idi bir web sitenin verileri çok çabuk kaybolurdu. Sadece küçük eklentiler veya dosyaların dahi kaybolması o web sitenin çöp olması demek olabiliyor bazı zamanlarda.

Hosting’in bir diğer güzel özelliği ise web sitenizi taşıyabilmenizi sağlamaktadır. Bazen başka platformlara geçiş yapabilirsiniz. Bu nedenle de hosting kullanmak her zaman mantıklı ve güvenilirdir.

Domain Nedir? (Alan Adı)

domain

Domain yani alan adı webde sizin markanızı, isminizi gösterir. Normalde internette web siteleri ayırt etmek için her siteye farklı bir id verilir. Ancak insanlar id’leri akılda tutamazlar. Mesele “192.168.01” bir ID örneğidir. Bundan daha karışık IDler de bulunabiliyor. Akılda tutması zor olduğu için isim veriyoruz. Mesela “google.com” gibi… Bir web sitenin url’sinde noktadan sonra gelen kısmı o sitenin ne tür bir site olduğunu gösterir. Bazen .com, .net, .gov olabilir. İşte bu alan adıdır.

ICANN Nedir?

Şimdi sizlere alan adını (domain) ilgilendiren önemli bir platformdan bahsedeceğim. ICANN yani “İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu”… Bu kuruluş kar amacı gütmeyen uluslar arası büyük bir kuruluştur. Bu kuruluşun bir veri tabanı bulunmaktadır. Bu veri tabanında internette ki tüm alan adlarını barındırır. Bu sayede siz kendi kuruluşunuzun daha alan adını buradan aratarak başka birine ait olup olmadığına bakabilirsiniz. İnternette bir alan adını sadece bir web site kullanabilir. Ayrıca bu alan adını ilk alan kişi kullanır. Yani eğer aklınızda bir marka ismi varsa geç kalmadan o markanın ismini almalısınız. Yoksa alan başka birinden satın almak zor. Daha doğrusu çok yüksek meblağlar karşılığında satın alabilirsiniz.

Ayrıca domain her yıl yenilenmelidir. Yada sözleşmenizde ne kadar süre varsa. Eğer sözleşmeniz biterse bu alan adını başka biri kullanabilir. Bu nedenle sözleşmeniz bitmeden domaininizi yenilmeniz gerekmektedir…

“Hostin ve Domain hakkında daha detaylı bilgi için bizle iletişim geçin…”

Bir Cevap Yazın

İçindekiler

5/5

Kategoriler

Shopping Cart
Sohbeti Başlat
Destek mi gerekli?
Hoş Geldiniz,
Nasıl yardımcı olabiliriz?
- Hemen Tasarım -
%d blogcu bunu beğendi: