Fly Destek, uçuş konusunda rehberliğe devam ediyor.

Uçaklar artık ulaşım araçları arasında vazgeçilmezimiz oldu. 24 Saat süren otobüs seyahatleri artık 2 saat uzağımızda. Ülkemizdeki yatırımlar ile şu an 52 havalimanımız mevcut, aynı zamanda inşaatı süren havalimanlarımız da mevcut. Hem uçak bileti fiyatlarının düşmesi, hem de hızlı bir şekilde gitmek istediğimiz yere ulaşmamız nedeniyle artık herkes tarafından uçak seyahati tercih edilmekte.

Uçak seyahati bizleri istediğimiz yere hızlı bir şekilde götürürken, dikkat edilmesi gereken güvenlik kuralları mevcuttur. Bunların en başında hava şartları gelir. Uçuşun gerçekleşeceği parkurda hava şartlarının elverişli olması şarttır. Hava güvenliğini, uçuş güvenliği ve havalimanı güvenliği takip eder. Güvenlik kurallarının harfiyen uygulanması mecburidir. Uçak personeli eğitimlerinde öğrencilere her zaman şu söylenir; “Bu kuralları sorgulamayın, çünkü uçuş kuralları kan ile yazılmıştır”.

Gelgelelim bütün kurallar çalışanlar için değildir. Yolcu olarak bizlere de büyük sorumluluklar düşer. Uçuş sırasında yolcuya yüklenen sorumluluklar yeterince anlatılsa da, uçuş öncesi sorumluluklar yeterli anlatılmamaktadır.

Havayolu şirketleri ticari kâr güden kurumlardır. Aynı zamanda en büyük kazancı uçuş öncesi belirlenen kurallar sayesinde yaparlar.

Yolcunun sorumluluğu bilet alım sırasında başlar ve uçuş öncesi uçak koltuğuna oturduktan sonra biter.

Peki bu sorumluluklar neler?

Almış olduğunuz biletin kurallarından tutun, bagajınızın boyutu ve şekline kadar uzanır. Aynı zamanda havalimanına ne zaman gitmeniz gerektiğinden, uçak kapısında ne zaman olmanız gerektiğine kadar uzanır.

Havayolu şirketleri, yolcuların üzerine yüklediği kurallar neticesinde kazanç yaparlar. Bu kuralları ya en küçük puntolar ile yazarlar veya hiç belirtmezler. Sizden ya fazla bagaj ücreti talep ederler, ya da biletinizi yakarlar. Yolcuların mağduriyeti de bununla bitmez.

Hava şartlarından uçuşlar gerçekleşmeyebilir. Tabii her zaman hava şartlarından iptal edilmez bazen de operasyon şartları nedeniyle iptal edilir. Bu durumda yolcu olarak hakkınız nedir?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün koymuş olduğu kurallara göre “Yolcu Hakları” hakları nelerdir. Ne zaman tazminat hakkınız doğar. İnsani ihtiyaçlarınızı ne zaman havayolu şirketi karşılamak ile yükümlüdür.

Türkiye’nin amiral havayolu şirketi İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bilet satış ofisi personeli olarak 5 yıllık deneyimim ve toplamda uçak seyahati sektöründe 10 yıllık tecrübem ile tecrübelerimi paylaşıyorum. Havayolu şirketlerinin yolcular ile paylaşmadığı gizli bilgileri (Fly Destek) FlyDestek.com sitesinde herkese açık olarak yazıyorum. Yolcuların soru ve sorunlarına cevap bulmaya, aynı zamanda geçmiş deneyimleri ve mağduriyetlerini nasıl giderilebileceği konusunda rehber olmaya çalıştığım internet siteme herkesi beklerim.

İyi uçuşlar dileğiyle,

Bir Cevap Yazın

İçindekiler

5/5

Kategoriler

Shopping Cart
Sohbeti Başlat
Destek mi gerekli?
Hoş Geldiniz,
Nasıl yardımcı olabiliriz?
- Hemen Tasarım -
%d blogcu bunu beğendi: