Firmanız İçin Web Sitenin Faydaları

Holi-Color-Background-White-Background

Web sitenin faydaları nelerdir? Firmam için ne gibi yararlar sağlayabilir?

İnternet ağı üzerinde en çok kullanılan platformlardan biri… Web siteler globalleşen dünyamızda işletmeler için değişilmez bir yer almaya başladı. Web site bir işletmeye bir çok açıdan yardımcı olabilir. Sizlere bu yazımızda web sitelerin bir işletmeye, firmaya katabileceği yararlar hakkında bilgilerde bulunduk. Keyifle okumanız dileğiyle…

Web Site Nedir?

Web site, internet ağı üzerinde ara yüz dilleri, yazılım dilleri ve grafik tasarım ile hazırlanmış bir işletmenin veya bir şahısın amaçları doğrultusunda içerikler barındıran büyük bir platformdur. Bu konu hakkında Web Site Nedir? adlı yazımızda daha fazla detaya yer verdik.

Web Sitenin Popülaritesi

Dünyadaki ilk web site World Wide Web‘tir. “www” adını buradan alır. 1991 yılında Tim Berners-lee tarafından kurulmuştur. Tim Berners-lee CERN‘de geliştirdiği HTML ara yüz dili ile Web Sitenin bugünlere gelmesini sağlamıştır. 1991 yılında kurulan ilk web sitesinden bugüne kadar ortalama 1 milyar 800 milyon web sitesi kurulmuştur. Tabi bu sitelerin 300 milyona yakını aktiftir. Geri kalanı kurulduktan bir süre sonra kullanılmamıştır. Buna rağmen bu sayı çok büyük bir rakamdır. “We Are Social Digital Report 2021” verilerine göre insanlar günün 3,5 saatini televizyon başında, 2,5 saatini sosyal medyada geçirmektedir. Ek olarak 2 saat kitap veya dergi okuyorlar. 1,5 saat müzik dinliyor, 1 saat radyo veya podcast dinliyoruz. 1 saat de oyun oynuyoruz. Son olaraksa 7 saat internet ağında zaman geçiriyoruz. Geçirdiğimiz bu 7 saatlik dilimde birçok web sitede zaman geçiriyor, bilgi ediniyor, alışveriş yapıyoruz. Bu istatistiklerde zaten web sitelerin ne kadar popüler olduğunu göstermektedir.

Web Sitenin Faydaları

Ülkemizde ne yazık ki işletmelerin web site, mobil uygulama gibi internet üzerinde işlemleri çok geç oldu. Bir çok işletme çok geç bir web site, mobil uygulama kurdu. Eğer biz bir işletmeysek şunu asla unutmamalıyız: her platformu doğru kullanmalıyız. İşletmemiz için sosyal medya, mobil uygulama, web site vb. platformlarda hesaplar oluşturmalı ve aktif olarak kullanmalıyız. Bunun nedeni insanlara ulaşabilmek, işletmemizin hizmetini daha kolay ve daha geniş çaplı bir hale getirebilmektir. Peki web sitenin faydaları nelerdir? Bir işletme için önemli olan bazı etkenler vardır. Bunlar reklam, satış, markalaşma, vizyon, müşteri memnuniyetidir.

Reklam

Web sitenin faydaları nelerdir? dediğimizde ilk olarak aklımıza reklam gelmelidir. Daha doğrusu ücretsiz reklam…Web Site, işletmem için nasıl bir reklam kaynağı olabilir? Az önce bahsettiğimiz gibi kullanıcısı yüksek olan ve günün uzun bir dilimini geçirdiği bir platformdur web. Bu nedenle gün içerisinde bir çok insan ile etkileşime kolaylıkla geçebileceğiniz bir alandır. Eğer web siteniz belli koşulları sağlarsa büyük bir reklam kaynağınız olacaktır. Bu koşullar şunlardır;

İçerik

Aslında bir web sitesi için en önemli etkenlerden biridir içerik. Hatta en önemlisi de diyebiliriz. İçerikler sizin aktifliğinizi, nasıl bir işletme olduğunuzu, ne gibi satışlar yaptığınızı gösterir. Ayrıca şu bilgide bulunmalıyız. Web sitelerin bilgi paylaşımı için kurulmuş bir platformdur. Bu nedenle içerikler çok büyük bir önem arz eder. İçerikten kastımız sadece metin değil aynı zamanda görsel, video gibi kaynaklarda önemlidir.

SEO

SEO bir web sitenin olmazsa olmazıdır. Bir sitenin gelişmişlik seviyesini, özgünlüğü, kalitesini vb. detaylarını SEO ölçer. Arama motorlarının algoritmaları tarafından web sitelerin SEO’ları ölçülmektedir. Bunun sebebi arama motorlarının web sitenizi arama sonuçlarında göstermek istemesidir. Eğer iyi bir SEO sahipseniz arama sonuçlarında yüksek sonuçlar elde edersiniz. Bu şekilde sitenizi ziyaretçisi yükselerek markanızı daha iyi tanıtmış olursunuz. SEO hakkında daha detaylı bilgi için: Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? (SEO)

Tasarım

Web sitelerinin tasarımları hayati önem taşır. Doğru renk uyumları, görsek zenginlik ve özgünlük çok değerlidir. Çünkü insanlar bir web sitesinde içerik, SEO gibi etkenlere bakmazlar. Göze hitap edip etmediğine bakarlar. Bu nedenle web site tasarımınız çok iyi olmalıdır. İnsanlar web sitelerin profesyonel olup olmadığını buradan anlarlar. Unutmayın ki web siteniz işletmenizi yansıtır. Bu nedenle web siteniz ne kadar profesyonel olursa işletmenizde o kadar profesyonel olacaktır.

Hız

Günümüzde insanlar bir web sayfanın 3 saniyeden fazla açılmasını beklemek istemiyor. Hayat her geçen gün daha hızlı bir hale geliyor. Bunda teknoloji başrol oynuyor. Yapılan bazı araştırmalara göre internet kullanıcıları bir web sayfanın 3 saniyeden fazla açılmasını beklerse sıkılıyor. Bu hiç iyi bir şey değil. Belki yavaş açılan bir sayfanız yüzünden onlarca satıştan olabilirsiniz. Bu nedenle web sitenizin hızı oldukça iyi olmalıdır.

Satış

Eğer ticari bir işletmeyseniz ve web siteniz yoksa E-Ticaret Sitesi ile tanışın. E-Ticaret sitesi ürünlerinizi internet üzerinden güvenilir bir şekilde satışını sağlar. Ürünlerinizi daha kolay ve daha hızlı satmanızı olanak sağlar. Onlarca insana kolay bir şekilde ulaşmanızı ve potansiyel olarak gerçekte ki müşterilerinizden onlarca kat daha fazla müşteriye sahip olmanıza olanak sağlar. E-Ticaret Sitesi hakkında daha detaylı bilgiler için: E-Ticaret Sitesi Nedir?

Markalaşma

Web siteler işletmenizin bilinir bir markaya dönüşmesini sağlayabilir. Sizlere bir kaç örnek vermek istiyorum. Hepimizi bildiği üzere dünyanın en dev iki E-Ticaret markasını örnek vereceğim. Amazon ve Aliexpress… Bu iki marka aslında ilk kurulduklarında sadece bir E-Ticaret sitesiydi. Peki ya şimdi? Evet, herkesin bildiği üzere dünyanın en büyük şirketleri… Bu iki firmada E-Ticaret yaparken en büyük karları marka olmalardır. Artık bir ürün almaya karar verdiğimiz zaman ilk önce bu ve bunun gibi güvenilir markalara başvuruyoruz değil mi? Bunun için işletmenizin markalaşması belki çok büyük yerlere gelmesi için iyi bir web siteye ihtiyacınız var.

Vizyon ve Misyon

Eğer bir web site kurmaya karar verdiyseniz firmanızın vizyon ve misyonu hakkında kesin bilgi verin. Aslında sadece vizyon ve misyon değil. Firmanızın iletişim bilgileri, belki bir kaç çalışanınız hakkında bilgi, satışlarınız veya projeleriniz hakkında bilgilerde bulunun. Bunlar hem kullanıcılar hem de Google, Yandex vb. arama motorları için önem arz eder.

Müşteri Memnuniyeti

Sektörünüz ne olursa olsun müşterileriniz sizin veli nimetinizimdir. Bu sözü çok duyarız. Bu web site, e-ticaret sitesi içinde geçerlidir. Sadece şunu açıklamak istiyorum. Tek bir müşteri tarafından bile Şikayet Var gibi bir platformda olumsuz yorum alırsanız çok büyük kayıplar edinirsiniz. Ek olarak çok faydalı yorumlar alırsanız veya müşterileriniz hizmetinizden memnun kalırlarsa eğer başka insanlara tavsiye edecektir. Bu sayede hem firmanız hem web siteniz büyüyecek ve daha fazla kitleye hitap edecektir…

Sonuç

Sonuç olarak web siteler günümüzün teknolojisinde olmazsa olmaz bir yer tutuyor. Bu nedenle işletmeniz için veya şahsınız için bir çok amaç için kullanabilirsiniz. Ancak unutmamız gereken bir nokta var. Önemli olan web site kurmak değil, doğru yönetmektir…

Bu konu hakkında yorumlarınızı bizle paylaşmayı unutmayın…

Bir Cevap Yazın

İçindekiler

5/5

Kategoriler

Shopping Cart
Sohbeti Başlat
Destek mi gerekli?
Hoş Geldiniz,
Nasıl yardımcı olabiliriz?
- Hemen Tasarım -
%d blogcu bunu beğendi: