Azimli, 17 Ekim 2019 tarihinde "Gelişen, geliştirilen arama motoru" sloganı ile kurulan ve bilgiyi ayrıntılı sunan arama motoru projesidir. Yenilik sunmaya ve öğrenilen tecrübelerle geleceğe koşmaya devam eden bir arama motorudur. Azimli, kullanıcıların arama sonuçlarına cevap verir.

Azimli, 17 Ekim 2019 tarihinde “Gelişen, geliştirilen arama motoru” sloganı ile kurulan ve bilgiyi ayrıntılı sunan arama motoru projesidir. Yenilik sunmaya ve öğrenilen tecrübelerle geleceğe koşmaya devam eden bir arama motorudur. Azimli, kullanıcıların arama sonuçlarına cevap verir. Ancak biz, kullanıcılarımızın bulmak istediği sonucun daha fazla bilgili ve ayrıntılı olması için çalışıyoruz. Örnek verilecekse; Wilson ilkeleri’ni öğrenmek isteyen bir kullanıcı, Wilson ilkeleri’nin amacını ve sebebini öğrenebilmesi için birinci dünya savaşını bilmesi gerek. Azimli ise bunun için çalışmakta. Her bilgi ayrıntılı sunulmasa bile elimizden geleni yapıyoruz.

Şöyle bir gerçek de var; Google!

Neden altyapı Google?

Artık açıklamanın zamanı geldi. Azimli projesini hizmete sunarken bu sorular ile karşılaşacağımızı biliyorduk. Ama devir tamamen ama tamamen değişti. Bunun altını kalın çizgiler ile çiziyoruz. Google öncesi Yahoo kendi altyapısını kullanırken şimdi Microsoft (Bing)’in altyapısını kullanıyor. Ecosia ve DuckDuckGo, Microsoft (Bing) ancak Türkiye sonuçlarda Yandex. Burda anlayacağımız şey şu, kullanıcı arayüzü. Biri ben ağaç dikeceğim der, biri gizliliğiniz bizim için önemli der. Rastgelelik ve Hemen Tasarım kurucularından olan Mevlüt Baki Tapan abimin dediği gibi, kullanıcı arayüzü. Kullanıcı arayüzü ile farkındalık oluşturup kullanıcıların ilgisini çektik. Ayrıca Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru ve Sözlüğü ekibi’nin de savunduğu bakış açısını onlardan da destek aldığımız için çok mutluyuz. Tüm ağından yanı sıra bilgi ve haber ağlarıyla kullanıcılar ayrıntılı sonuçlara ulaşabilecektir. Gelişmeye ve tecrübelerle büyümeye devam edeceğiz.

Azimli Arama Motoru Özellikleri

Yaptığımız inceleme sonucu Azimli arama motorunun tüm güncelleme ve gelişim sürecinde kullanıcı deneyimine oldukça fazla önem verdiğini gördük. Ayrıca Google alt yapısıyla hizmet veren yüzlerce arama motoru içerisinde Türkiye’de en etkin ve şık sunumu sağlamayı kısa sürede başarmış arama motoru diyebiliriz.

Artı ve Eksileriyle Azimli Arama Motoru

Hemen Tasarım Analiz Ekibi olarak yaptığımız SEO & Web Site Analizi sonucunda Azimli arama motoruna ilişkin bazı temel bilgileri aşağıda sizlere listeledik. Ayrıca artısı ve eksisiyle sunmaya çalıştık.

Arama motorlarının ara yüzü sade olduğu için içerik sunumu ve SEO açısından elbetteki normal bir blog veya içerik sitesi gibi olamaz. Bu yüzden bu kıstası geçiyoruz.

Sitenin teknoloji kullanımına baktığımızda WWW Yönlendirme, Gzip Sıkıştırma, SSL Sertifikası vb. gayet iyi durumdadır. Mobil ve Tablet uyumludur.

Artıları

Google alt yapısıyla güçlendirildiği için sonuçlar kullanıcılara oldukça uygundur ve sonuç gösteriminde sorun yaşanmamaktadır. Ayrıca konseptine uygun olarak olabildiğince işlevsel bilgi sunulabilmektedir. Web Ağı dışında “Görsel, Haber, Bilgi” gibi ek alanlarda arama imkanı sunulur.

Eksileri

Google CSE kaynaklı çok fazla reklam çıkmaktadır. Bu eksi yönüdür. Ayrıca kendi dizin ve alt yapısı Google’dan bağımsız olmadığı için özel web site kaydı, özelleştirme vb. şu aşamada mümkün değildir.

Bir Cevap Yazın

İçindekiler

5/5

Kategoriler

Shopping Cart
Sohbeti Başlat
Destek mi gerekli?
Hoş Geldiniz,
Nasıl yardımcı olabiliriz?
- Hemen Tasarım -
%d blogcu bunu beğendi: