Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? (SEO)

Web-Design-Concept-With-Drawings

SEO yani ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU bir web sitenin gelişmişlik seviyesini ölçer. Bunu web sitenin içeriklerinin ne kadar özgün olduğunu inceleyerek yapar. Dünyadaki en önemli şeylerden biri bilgidir. Günümüzde ise bilgi ve veri oldukça çoğaldı. Her yerde kolay kolay herhangi bir konu hakkında bir çok bilgiye ve veriye sahip olabiliyoruz. Bu nedenle de Arama Motorları (Google, Bing, Yandex vb.) artık özgün, anlaşılır içerikli web sitelere değer veriyor. Bu sebepten ötürü de SEO geliştirildi. SEO yani (Search Engine Optimization) Türkçe karşılığıysa arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motorlarına web sitenizin varlığını tanıttığınız zaman arama motorları sizin web sitenizin içeriğini incelerler. Bunun sebebi ise insanların ilgi alanına göre doğru web siteyi göstermektir.

Site İçi Arama Motoru Optimizasyonu

Site içi SEO’nun amacı web sitenizin özgün olup olmadığını anlamaktır. Bu optimizasyonu arama motorlarının algoritmaları yapar. Her arama motorunun kendine ait farklı algoritmaları vardır. Bu nedenle her arama motorunda farklı indexe sahip olabilirsiniz. Ayrıca site içi SEO ile arama motorları sitenin hedef kitlesini ve kullanıcı deneyimini gözlemler. Bu sayede web sitelerin kaliteleri değişir. Site içi SEO’nuzun iyi olabilmesi için web siteniz de dikkate almanız gereken bazı etkenler vardır. Bu etkenlere dikkat etmeniz sizin web sitenizin kalitesini ortaya koyacaktır. Bu etkenler;

  • Özgün Görsel
  • Özgün İçerik
  • Site Hızı
  • Alan Adı (Domain)
  • Kaliteli Görsel
  • Mobil Uyumluluk vb.

Site Dışı SEO

Site Dışı SEO ise kısaca dışa bağlantının doğru kullanılmasıdır. Dışa bağlantı yani backlink bir web sitenin başka bir web siteden aldığı linktir. Arama motorları site içi SEO’ya önem verdiği gibi site dışı SEO’ya da önem verirler. Peki nasıl site dışı SEO yaparım diyorsanız çok kolay bir cevabımız var. Backlinkleri doğru kullanmak. Nasıl doğru kullanırım diyorsanız eğer, şu şekilde;

  • İçeriğiniz ile ilgili olsun
  • İlgi çekici linkler olsun
  • Aktif olan linkler kullanın

Çokça Yapılan SEO Hataları

Site Başlığı

Site başlığı yani HTML de <title> etiketi, arama motorları için önemlidir. Kesinlikle boş bırakılmamalı ve anlamlı bir isim konulmalıdır.

Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler doğru bir biçimde seçilmeli daha sonra uygun şekilde kullanılmalıdır. Seçeceğiniz anahtar kelime ilk olarak içeriğinizi özetlemeli. Çok fazla kullanılmamalı ama az da olmamalı. İçeriğiniz ile kesinlikle alakalı olmalıdır ve abartılmamalıdır. Aksi taktirde spam olarak algılanır.

JavaScript (JS) Menü

JavaScript menüyü Google algılamamaktadır. Bu nedenle büyük bir SEO sorunu yaratabilir.

Aktif Olmak

Her gün düzenli bir şekilde içerik girişi sağlanmalıdır. Aynı zamanda bu içerikler düzenli olarak güncellenmelidir.

SEO Uyumlu Makalelerimiz hakkında bilgi için tıklayın…

Bir Cevap Yazın

İçindekiler

5/5

Kategoriler

Shopping Cart
Sohbeti Başlat
Destek mi gerekli?
Hoş Geldiniz,
Nasıl yardımcı olabiliriz?
- Hemen Tasarım -
%d blogcu bunu beğendi: